Jak objawia się alergia pokarmowa?

dieta eliminacyjna objawy

Czy wiesz, że alergia pokarmowa uznawana jest za najpowszechniejszą dysfunkcję organizmu osób żyjących w cywilizowanym świecie? Okazuje się, że nawet 30% ludzi boryka się z problemem silnych, negatywnych objawów po zjedzeniu przynajmniej jednego produktu spożywczego. Oczywiście, alergia pokarmowa najczęściej występuje u dzieci i bardzo często mija samoistnie w kolejnym etapie wzmacniania układu odpornościowego i mikrobioty jelitowej, natomiast nie można zapominać, że dorośli również zmagają się z tym problemem. Jak rozpoznać alergię pokarmową? Przedstawiamy najczęściej pojawiające się objawy.

Objawy żołądkowo-jelitowe

Niestety, alergia pokarmowa wiąże się z brakiem równowagi mikrobioty jelitowej, dlatego jej symptomy występują właśnie w układzie pokarmowym. U pacjenta rozpoznaje się przewlekłą biegunkę lub zaparcia, gazy, wzdęcia, refluks, ból brzucha, uczucie pełności, niestrawność.

Objawy skórne

Reakcją na produkt alergizujący mogą być również niekorzystne zmiany skórne jak wykwity, pokrzywka, zaczerwienienie, nadmierna suchość, egzema, stany zapalne.

Objawy w zakresie pracy górnych dróg oddechowych

Przewlekły katar, kaszel, chrypka, duszności, to kolejne objawy, które mogą wywołać alergeny. Uznaje się, że to jedne z najniebezpieczniejszych syndromów, które mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji, w skrajnych przypadkach nawet do niedotlenienia.

Jak walczyć z objawami alergii pokarmowej?

Jedynym, skutecznym sposobem na zminimalizowanie objawów alergii pokarmowej jest wykluczenie z codziennej diety produktu, który ją wywołuje. Wśród składników, które wywołują alergię najczęściej, znajdują się produkty mleczne, dlatego zalecana jest dieta bezmleczna. Alergię wywołuje także gluten, niektóre zboża, czekolada, orzechy, cytrusy, soja, jaja. Oczywiście, należy mieć na uwadze, że alergię może wywołać każdy inny produkt spożywczy, przede wszystkim ten przetworzony i ze sztucznym składem. W celu eliminacji alergii warto wykonać testy, aby śniadanie alergika i jego każdy inny posiłek nie zawierało produktu uczulającego.

By redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.