Senność, zmęczenie i bladość skóry? Zrób badanie krwi to może być anemia!

badanie krwii poznań

Anemia to stan, w którym organizm ma zbyt małą liczbę erytrocytów (czerwonych krwinek) potrzebnych, by dostarczać odpowiednią ilość tlenu do tkanek. W związku z tym w wynikach obserwuje się spadek objętości krwinek czerwonych do krwi pełnej, a także niedostateczną ilość hemoglobiny we krwi (głównego białka znajdującego się w erytrocytach). W rezultacie organizm jest niedotleniony i ma mniej siły, by funkcjonować.

Jak rozpoznać anemię? Charakterystyczne objawy

Objawy anemii to:

  • osłabienie, łatwa męczliwość;
  • bladość i suchość skóry;
  • cienkie, wypadające włosy;
  • trudności ze skupieniem uwagi;
  • bóle i zawroty głowy;
  • kołatanie serca;
  • duszności;
  • pieczenie i ból języka.

Leczenie anemii – dieta i suplementacja

Leczenie anemii jest uzależnione od jej przyczyny oraz stopnia zaawansowania. Jeśli pacjent zmaga się z niedokrwistością z niedoboru żelaza, konieczne jest zastosowanie diety bogatej w żelazo oraz suplementacji. Szczególnie ważna jest prawidłowa dieta. W menu nie powinno zabraknąć produktów bogatych w żelazo i witaminy – zaleca się spożywanie owoców i warzyw, w tym szczególnie buraków, jarmużu, szpinaku, papryki, natki pietruszki, czarnej porzeczki oraz granatu. Unikać należy jednocześnie picia kawy i napojów energetyzujących, które warto zastępować sokami z owoców i warzyw bogatych w wyżej wymienione składniki. Pomóc może nie tylko odpowiednia dieta, ale również odpoczynek oraz kontakt z naturą.

Gdzie można wykonać badania laboratoryjne w Poznaniu?

Jeśli od dłuższego czasu obserwujesz u siebie objawy typowe dla anemii, które nie mijają mimo odpowiedniej diety i suplementowania kluczowych dla tej dolegliwości składników – umów wizytę u specjalisty. Należy pamiętać, że podczas wizyty lekarskiej obojętnie czy to będzie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czy też prywatnie, pacjenci powinni mieć zlecane badania krwi. Poznań oferuje wiele placówek medycznych, w których można pobrać krew na badania profilaktyczne. Jedną z takich placówek na terenie Poznania jest Instytut Mikroekologii, który oprócz  szerokiego wachlarza usług medycznych umożliwia również odbycie konsultacji lekarskich (Poznań, ul. Sielska 6). W celu umówienia się na pobranie krwi bądź konsultację należy skontaktować się bezpośrednio z rejestracją pod nr tel. (61) 862 63 35.

By redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.