Anemia, czyli niedokrwistość powstaje w wyniku niedoboru żelaza we krwi. Przyczyną takie stanu rzeczy jest najczęściej nieodpowiednio prowadzona dieta pacjenta. Anemia może także powstać na skutek niedostarczania do organizmu odpowiedniego poziomu kwasu foliowego oraz witamin, głównie tych z grupy B, takich jak B6 czy B12. U anemików występuje też niedobór mikroelementów, takich jak miedz, cynk czy mangan.
Anemia to przede wszystkim zbyt mała ilość czerwonych krwinek, czyli hemoglobiny. Jeśli zauważasz u siebie bądź Twoich bliskich zbytnią bladość skóry, problemy z cerą, włosami i paznokciami – te stają się kruche, łamliwe i cienkie, odczuwasz ciągłe zmęczenie, senność, zawroty głowy i częste szumy w uszach to znak, ze wizyta u lekarza jest niezbędna.
Pocieszający jest fakt, iż anemię można skutecznie wyeliminować stosując odpowiednią, bogatą w wartości odżywcze (przede wszystkim żelazo dietę). Trzeba pamiętać, że rezultaty pojawią się przy regularnym jej stosowaniu i odpowiednim dostosowaniu do pacjenta. Właśnie dlatego anemicy powinni korzystać z porad dietetyków. Sam dietetyk w Warszawie przyznaje, że coraz więcej pacjentów z anemią zgłasza się do ośrodka – to pozytywne, że ludzie chcą dbać o własne zdrowie i robią to bardzo często w należyty sposób pozbywając się choroby raz na zawsze.
W pierwszym roku ogólniaka pojawiły się częste krwotoki z nosa i czułam się osłabiona. Było to w okresie później jesieni i z rodzicami postanowiłam udać się do poradni. Po wykonaniu badania krwi wyszło że to jest anemia i głównym zaleceniem była zmiana nawyków żywieniowych. W sumie to nie dziwne że miałam anemię bo miałam na bakier z warzywami i owocami.