Zgaga, bóle żołądka i jelit, oraz wzdęcia to najczęstsze objawy ze strony układu pokarmowego. Obecny styl życia, pośpiech, nieregularność, stres, błędy żywieniowe niestety sprzyjają dolegliwościom żołądkowo-jelitowym. Dodatkowo są to problemy bardzo częste w populacji europejskiej. Problemem jest gdy dolegliwości nawracają lub wręcz występują regularnie zaczynając obniżać nasz komfort życia pacjenta. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednią diagnostykę. W schorzeniach układu pokarmowego zdecydowanie najlepszym materiałem diagnostycznym jest stolec (kał). Dlatego gdy pojawią się objawy żołądkowo-jelitowe warto wykonać badanie stolca. Na podstawie wyników różnych badań stolca, zarówno pacjent oraz jego lekarz mogą dowiedzieć się, czy objawy nie są związane z procesami chorobowymi w przewodzie pokarmowym.
Najczęstsze badania stolca
Oczywiście badanie stolca może obejmować różne analizy od poszukiwania niechcianych bakterii i pasożytów, do analizy markerów stanu jelit. Badanie stolca może pomóc w diagnozie, doborze leczenia i pozbyciu się niechcianych dolegliwości.
Badanie Helicobacter pylori
Przy dolegliwościach z górnych części układu pokarmowego: uczuciu pieczenia w przełyku i żołądku, kwaśnego smaku (zgaga) lub bólach żołądka, warto wykonać badanie antygenu bakterii Helicobacter pylori. Badanie sprawdza obecność bakterii H. pylori, która jest uważana za patogen związany z występowaniem wrzodów oraz nowotworów żołądka. Czasami badanie obecności Helicobacter pylori wykonuje się podczas badania endoskopowego – gastroskopii. Warto pamiętać, że wynik oraz leczenie zawsze należy skonsultować z lekarzem.
Badanie kalprotektyny i laktoferyny
W przypadku dolegliwości bólowych w niższych partiach brzucha, biegunkach, wzdęciach, zaparciach, warto wykonać inne badanie stolca. Podobnie jak u pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego. W tych dolegliwościach polecane jest wykonanie badanie kalprotektyny, markera stanu zapalnego w nabłonku jelitowym. Podwyższony poziom kalprotektyny może świadczyć o nieswoistych chorobach zapalnych jelit (chorobie Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego). Podobne zastosowanie do analizy kalprotektyny ma badanie laktoferyny. Podwyższona laktoferyna w baniu kału, świadczy o procesach zapalnych w jelicie oraz jest powiązana z aktywnością chorób zapalnych.
Badanie kału na obecność krwi utajonej
W dolegliwościach jelitowych, powyżej 50 roku życia lub gdy w rodzinie pacjenta stwierdzono nowotwór jelita grubego warto wykonać badanie kału na obecność krwi utajonej. Jest to przesiewowy marker nowotworu jelita grubego. Ta diagnostyka jest też polecana pacjentom ze stwierdzonymi nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit. Zwykle badanie kału na obecność krwi utajonej charakteryzuje niska cena.